Památky Ostrava

V moravskoslezském kraji není moc památek, ale ty co jskou stojí opravdu za to!

 

 Zámek Raduň

Kde: Ostrava

15.02.2009 - Středověká tvrz byla v průběhu 16. století za Tvorkovských z Kravař přestavována na renesanční zámek.
Časem zchátralý objekt byl na popud Jana Larisch-Mönnicha v letech 1816-1822 celkově upravován;
projekt empírové adaptace vypracoval Johann Anton Englisch. V období 1832-1947 drželi panství Blücherové z Wahlstattu,
kteří postupně přistavěli úřednický dům, oranžérii, ovčín a patrovou hradební zeď.Návštěvnický okruh vede pokoji knížecího apartmá a zámeckou knihovnou se 16 000 svazky.V blízkostí Zámku (cca 100m) se nachází Kostel Svatého Mikuláše,který vznikl někdy v polovině 14. století
sv. Mikuláše, který stál „nad Raduni“ v místech, kde se dnes říká „ u Boží muky“

Masarykovo náměstí

Kde: Ostrava

Dekorativní sloup je nejstarší barokní památkou na území města. Pískovcový sloup se soškou Panny Marie zde byl postaven v roce 1702 na paměť přečkání morové epidemie na sklonku 17. století. Sloup, jehož autorem je Johannes Hyacint Zelander, byl doplněn balustrádou a rokokovými vázami. Ikonograficky navazuje na morový sloup v Mnichově a ve Vídni. Náměstí bylo za minulého režimu zcela přeměněno a sloup byl v r. 1961 odstraněn. Obnova Mariánského sloupu vyžadovala nejen opravy některých jeho částí, ale i tvorbu nových, které byly zničeny. Znovuinstalace se uskutečnila v r. 1992.

 

 

Stará radnice

Kde: Ostrava

První písemná zmínka o nejstarší dochované veřejné budově ve městě je z r. 1539, z níž díky řadě přestaveb nezbylo prakticky nic.

Po velkém požáru v květnu 1556, kdy shořely i městské písemnosti, prošel objekt řadou úprav, rekonstrukcí a přístaveb jako oprava věže, vybudování dřevěných ochozů, pozlacení makovice a upevnění městského znaku v roce 1689. V r. 1727 došlo ke stržení věže a postavení nové s barokní bání. K další přestavbě došlo v letech 1802 až 1829, kdy byla postavena nová jednopatrová budova a opravena věž, poškozená zásahem blesku. Součástí přestavby bylo i přemístění masných krámů z přední části radnice za radniční budovu. V letech 1835 - 1837 byla budova zvýšena o jedno patro a v r. 1859 o druhé patro. V 70. a 80. letech byl v místě někdejších masných krámů přistavěn zadní trakt. Interiér budovy se nezachoval, jen pozdně barokní olejomalba "Spravedlnost" z bývalé soudní síně připomíná dávnější minulost.

Kostel sv. Václava

 

 

 

Kde: Ostrava

 

cJeho první stavba v pravděpodobně románském slohu pocházela asi z poloviny 13. století. Po požáru na počátku 14. století (zdaleka ne posledním) byl kostel obnoven. Tuto přestavbu připomíná nejstarší část chrámu - presbytář s žebrovou křížovou klenbou. Po dalším požáru v roce 1539 byla v rámci opravy rozčleněna hlavní loď na trojlodí. Původně gotická věž byla přestavěna v renesančním slohu v r. 1594 a autor přestavby, vlašský stavitel Bernardo Leone z Locarna, byl v kostele sv. Václava roku 1603 pochován.

 

Chrám Božského Spasitele

Kde: Ostrava

Neorenesanční chrám v centru města byl postavený v letech 1883 - 1889 podle projektu kroměřížského arcibiskupského architekta Gustava Meretty stavební firmou Klementa Hladische z Loštic.

Trojlodí přechází v půlkruhovou apsidu. Na dvanácti nosných pískovcových sloupech s jónskými hlavicemi a výraznou řimsou spočívá kazetový strop, jehož autorem je Vogelsang. Ke skvostům náleží "Křížová cesta" od Stuflessera, řezaná do dřeva. Sochařská díla v průčelí jsou církevní výzvou "Pojďte ke mně všichni…", jejichž autorem je sochař Kauflungen.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode